1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Jak rynek biurowy zareagował na wojnę na Ukrainie?

Jak rynek biurowy zareagował na wojnę na Ukrainie?

Jak rynek biurowy zareagował na wojnę na Ukrainie?

Trwająca na Ukrainie wojna i związany z nią kryzys uchodźczy poruszyły wiele osób i skłoniły je do okazania wsparcia. Mimo tego, że w pomoc włączyli się zarówno zwykli Polacy, jak i władze miast, ciągle brakuje przestrzeni mieszkalnej, a szczególnie takiej, która daje poczucie prywatności i bezpieczeństwa. W odpowiedzi na te potrzeby właściciele biurowców, które miały zostać rozebrane lub wyremontowane, zdecydowali się przekształcić budynki w centra pobytowe dla Ukraińców. Które firmy zdecydowały się na ten krok i jakie działania zostały podjęte? 

Pomoc uchodźcom z Ukrainy

Zbiórki potrzebnych rzeczy, które były organizowane przez wolontariuszy z całego kraju po wybuchu wojny, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Poruszeni losem swoich sąsiadów Polacy udostępniali swoje mieszkania, a wiele budynków miejskich zostało przystosowanych do potrzeb mieszkaniowych.

Te wielkie czyny pomogły wielu potrzebującym Ukraińcom znaleźć miejsce, w którym mogli się zatrzymać i odetchnąć, jednak większość łóżek znajdujących się w miejskich centrach pobytowych mieści się na otwartej przestrzeni. Wolontariusze zwracają uwagę, że ciągle brakuje powierzchni, która zapewniłaby poczucie bezpieczeństwa tym, którzy szczególnie go potrzebują.

Reakcja rynku biurowego

By znaleźć rozwiązanie tego problemu zwrócono uwagę na biurowce, w których znajdują się niewynajęte powierzchnie. Warszawskie budynki, takie jak Ilmet czy Atrium miały zostać rozebrane, właściciele tych nieruchomości zauważyli jednak, że nieużywane przestrzenie mogą zostać przerobione na centra pobytowe dla uchodźców.

Przystosowanie nieużywanych biurowców do celów mieszkalnych nie tylko dostarczyłoby więcej powierzchni dla uchodźców, ale także pozwoliłoby na stworzenie w pokojach biurowych zamkniętych przestrzeni, które odpowiadałyby na potrzeby osób uciekających przed wojną. Rozpoczęto więc proces przystosowywania przestrzeni do wymogów mieszkaniowych.

Jakie biurowce przeznaczono dla uchodźców?

Najwięcej przemienionych w punkty dla uchodźców budynków biurowych znajduje się w Warszawie. Stolica Polski stanowi częsty cel podróży dla uciekających Ukraińców, którzy chcą wyruszyć stąd w dalszą trasę lub też zostać na dłużej. Zjawisko przekształcania biurowców w centra pobytowe widoczne jest także w innych polskich miastach, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. 

Atrium

Biurowiec Atrium to budynek oddany do użytku pod koniec lat 90. Właściciel planuje wyburzyć obiekt, a w jego miejsce powstać ma 135-metrowy wieżowiec. Po zapytaniu skierowanym przez władze miasta do właściciela nieruchomości – firmy Strabag Real Estate – zdecydowano się na wstrzymanie prac wyburzeniowych i przystosowanie biurowca do potrzeb mieszkaniowych uchodźców. Dodatkowo firma zaoferowała pomoc w przeprowadzeniu niezbędnych prac, miasto ma natomiast wyposażyć budynek dla przyszłych mieszkańców w potrzebne meble i sprzęty. Docelowo biurowiec ma dostarczyć miejsca dla 400 osób.

Ilmet

Budynek Ilmet, który mieści się w centrum Warszawy, został oddany do użytku w roku 1997. Jego rozbiórka planowana jest w najbliższym czasie, a w jego miejsce powstać ma znacznie większy i nowocześniejszy budynek. Właściciel obiektu, firma Skanska, wstrzymał jednak te plany i zaczął przygotowania do przekształcenia powierzchni wieżowca w centrum pobytowe dla uchodźców z Ukrainy. W budynku przygotowano miejsce dla 250 osób. Znalazła się tam także jadalnia, sala zabaw i łazienka, a mieszczące się tam łóżka rozmieszczono w osobnych pokojach. 

Empark 

Właściciel mieszczącego się przy ulicy Wołoskiej budynku, firma Echo Investment, także zdecydował się przeznaczyć jeden z biurowców na centrum pobytowe dla uchodźców. Wspólnie z władzami Warszawy oraz Instytutem Pamięci Narodowej przystosowano budynek do celów mieszkaniowych. Ma tam znaleźć schronienie ok. 1500 osób. Jedno z pięter budynku zostało przeznaczone dla noworodków i małych dzieci, inne natomiast na poradnie lekarskie i psychologiczne.

Warta Tower

Biurowiec Warta Tower ma zostać gruntownie wyremontowany po tym, jak wyprowadził się z niego jego najemca. Zarządzająca budynkiem firma Globalworth wstrzymała jednak chwilowo te plany. Spółka zapowiedziała, że przekaże dla uciekających przed wojną Ukraińców łącznie ok. 12 000 m2 powierzchni w Polsce i Rumunii. Sam budynek Warta Tower ma dostarczyć miejsca dla ok. 500 osób.

Częstochowa – biurowiec huty Liberty

Choć znaczna część przerobionych na centra pobytowe biurowców mieści się w Warszawie, to także w innych miastach można znaleźć przykłady przystosowywania takich budynków do potrzeb uchodźców. Działania takie podjęto między innymi w Częstochowie, gdzie na potrzeby uciekających przed wojną Ukraińców przekazano biurowiec należący do Huty Liberty. W budynku przeprowadzono niezbędne prace, a miasto przekazało potrzebne wyposażenie. W biurowcu przygotowano łącznie miejsce dla ok. 250 osób. W pomieszczeniach budynku stworzono także świetlicę wyposażoną w gry, książki i zabawki.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych doradców?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)