1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Komfort w biurze. Czyli jak dbać o wellbeing pracowników

Komfort w biurze. Czyli jak dbać o wellbeing pracowników

Komfort w biurze. Czyli jak dbać o wellbeing pracowników

Wellbeing pracowników, mimo iż ostatnio staje się popularnym tematem, wciąż dla wielu firm pozostaje nieodkrytą jeszcze strefą. Pandemia sprawiła, że odzwyczailiśmy się od pracy w biurze, co powoduje pewnego rodzaju trudności i dyskomfort związany z ponowną zmianą modelu pracy na hybrydowy lub w pełni biurowy. Właśnie to wyzwanie rodzi wiele pytań dotyczących tego, jak dbać o komfort pracowników w przestrzeni biurowej.

 

O konieczności zadbania o wellbeing pracowników w miejscu pracy, świadczą nie tylko nasze obserwacje, lecz także liczne badania. Opracowany przez Future Workplace raport ,,HR Sentiment Survey” wskazuje, że blisko 70% specjalistów i ekspertów HR traktuje dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników jako główny priorytet. Warto pamiętać, że szeroko rozumiany wellbeing przekłada się produktywność oraz kreatywność pracowników firmy.

Warto zacząć od samego zdefiniowania, czym jest wellbeing. Międzynarodowa Organizacja Pracy uznaje to jako pojęcie odnoszące się do wszelkich obszarów związanych z życiem zawodowym. Zalicza się do nich m.in. bezpieczeństwo pracowników, czy atmosferę w firmie.

 

Dlaczego komfort pracowników jest tak ważny?

Podstawą opracowania i wdrożenia działań wpływających na wellbeing zespołu, jest analiza potrzeb i spodziewanych efektów. W proces muszą być zaangażowani nie tylko managerowie zespołów, ale także pracownicy. Muszą czuć, że wskazywane przez nich potrzeby są zagospodarowane, dlatego analizując ten obszar, warto zasięgnąć informacji u źródła i po prostu zapytać, co warto zmienić lub poprawić w działaniu firmy, aby zagwarantować pełny komfort. 

Najbardziej oczywistym rezultatem poprawy komfortu w firmie, jakiego możemy się spodziewać, jest wzrost produktywności oraz wydajności zespołów, a także zdecydowana poprawa motywacji osób zatrudnionych w firmie. Kolejnymi bardzo pożądanymi efektami są wzrost zaufania pracowników, poprawa atmosfery i zwiększenie przywiązania do marki. Szczególnie wartym podkreślenia jest ostatni punkt, który pozwoli nam zatrzymać najlepszych pracowników na dłużej, dzięki czemu zmniejszymy rotację w zespole. Aktualna sytuacja na rynku, powodująca znaczące trudności w pozyskaniu utalentowanych pracowników, tym bardziej wskazuje na istotę przyjaznego miejsca pracy.

 

Biuro powinno gwarantować pełen komfort pracownikom.

Właściwie zaplanowana, zaaranżowana i wyposażona przestrzeń biurowa w odpowiednie udogodnienia dla danej firmy jest jednym z kluczowych elementów dbania o dobrostan pracowników. Zwiększa również  ich komfort związany z zakończeniem pracy w modelu home office i powrotem do siedziby firmy. Co istotne, spora część pracowników preferuje pracę w biurze. Według różnych badań zrealizowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy, około 40% pracowników działających w modelu zdalnym odczuwa zwiększone zmęczenie i trudności w dbaniu o work-life balance. Jako przyczyny najczęściej wskazują trudność w pilnowaniu godzin pracy, a także brak interakcji z koleżankami i kolegami z pracy, co wpływa na ich samopoczucie i w konsekwencji na obniżenie produktywności.


 

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)