1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Strategie firm na powrót do pracy w biurze – Raport: Listopad 2021

Strategie firm na powrót do pracy w biurze – Raport: Listopad 2021

Strategie firm na powrót do pracy w biurze – Raport: Listopad 2021

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusza firmy do ciągłych zmian strategii dotyczącej powrotu do biura. Wiele z nich planowało wdrożenie stacjonarnego modelu pracy już tej jesieni, lecz musiały one przesunąć swoje plany na początek 2022 roku. Zobacz jakie rozwiązania, które dopasowują model pracy do obecnych potrzeb, wdrożyły polskie i zagraniczne firmy. 

Powrót do biura 

Pomimo licznych zapowiedzi firm o powrocie do biura, tylko niektóre z nich zdecydowały się przywrócić stacjonarny model pracy. Dotyczy to głównie branż, których specyfika sprawia, że praca zdalna znacznie obniża produktywność pracowników. Dzięki szczepieniom i wprowadzeniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, powrót do biura może odbyć się bez narażania na zakażenie koronawirusem. Dodatkowo wiele osób zwraca uwagę na to, że powrót do biur korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne pracowników.

Goldman Sachs 

Goldman Sachs jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Jego główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku, lecz biura banku zlokalizowane są na całym świecie.

Prezes Goldman Sachs, David Soloman, zapowiedział, że chce, by pracownicy jak najszybciej w pełni wrócili do biura i spodziewa się, że wielu z nich zrobi to do końca roku. Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, wszyscy amerykańscy pracownicy będą musieli być w pełni zaszczepieni, by wejść do budynków banku.

Havas Creative Group 

Agencja Havas Creative Group, która współpracuje między innymi z CANAL+, Orange czy Huawei już w maju podjęła decyzję o powrocie jej pracowników do biur. Firma zapowiadała, że w przypadku pogorszenia się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa może wrócić do modelu hybrydowego, ale nadal nie skorzystała z tej możliwości. Zgodnie z zapowiedziami prezeski Havas Creative Group, Doroty Mazur, praca stacjonarna jest modelem docelowym, a całkowite przejście na pracę zdalną nie jest brane pod uwagę. 

Heart & Brain 

Heart & Brain to agencja reklamowa z siedzibą w Warszawie, która obsługuje między innymi TVN czy USP Zdrowie. Jak pisaliśmy w ostatnim raporcie, firma zdecydowała się na powrót do biura i nadal trzyma się tej decyzji. Michał Kazimierczak, partner i dyrektor strategiczny firmy, przekonuje, że zdalny tryb pracy w świecie, w którym kontakty społeczne i tak wracają do stanu sprzed pandemii, nie jest już potrzebny. Twierdzi także, że praca zdalna źle odbija się na relacjach z klientem. Kontakt twarzą w twarz pozwala natomiast na łatwiejsze rozwiązywanie problemowych sytuacji. 

Praca zdalna 

Doświadczenie, które zdobyły firmy przez miesiące trwania pandemii, pokazuje, że w niektórych branżach praca zdalna sprawdza się bardzo dobrze. Jednak nawet firmy, które zdecydowały się dać swoim pracownikom możliwość całkowitego przejścia na pracę zdalną, nadal posiadają swoje biura. Mogą tam pracować osoby, które preferują model stacjonarny. Jak pokazują badania, wiele osób potrzebuje bowiem kontaktu ze współpracownikami, by zachować komfort psychiczny. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu 5 lekcji o pracy w biurze, które dała nam pandemia

Cisco 

Amerykańska firma informatyczna Cisco, której początki sięgają roku 1984, zatrudnia na całym świecie ponad 75 tysięcy pracowników. W 1995 roku powstał także jej warszawski oddział. Firma podtrzymuje swoje stanowisko i nadal umożliwia chętnym na to pracownikom całkowite przejście na pracę zdalną. Te osoby, które preferują pracę stacjonarną, będą miały dostęp do tradycyjnych biur, ale Cisco nie będzie wymagała korzystania z nich.

Linkhouse 

Linkhouse jest polską agencją link buildingu, która zatrudnia ponad 50 pracowników. Działa od 2014 roku, a obecnie pracuje między innymi dla Allegro czy Idea Banku. 

Firma w marcu 2020 roku przeprowadziła próbny dzień pracy zdalnej i zdecydowała, że już nie wróci do biura. Michał Chlewiński, jeden z założycieli Linkhouse, twierdzi, że wpłynęło to na poprawę nie tylko komfortu pracowników, ale także wskaźników finansowych i jakości obsługi klienta.

Twitter 

Pracownicy Twittera, jednego z największych serwisów społecznościowych na świecie, jako jedni z pierwszych przeszli na zdalny tryb pracy. Firma podtrzymuje zakomunikowane oficjalnie stanowisko o tym, że jego pracownicy już zawsze będą mogli pracować zdalnie, jeśli tylko będą tego chcieli.

W lipcu Twitter dał pracownikom, którzy chcą pracować stacjonarnie, możliwość korzystania z biur w Nowym Jorku i San Francisco. Żeby w nich przebywać, konieczne było potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Przez obawy pracowników związane z pandemią koronawirusa, firma zdecydowała jednak, że biura zostaną zamknięte.

Model hybrydowy

Model hybrydowy nadal pozostaje najchętniej wybieranym rozwiązaniem. Firmy wykorzystują go na różne sposoby: niektóre z nich dzielą pracowników na grupy, które na zmianę pracują zdalnie i stacjonarnie, inne dają im wybór, kiedy chcą przychodzić do biura i pozwalają na wcześniejszą rezerwację biurka. Wiele firm, które wcześniej zapowiadały powrót do biur, przesuwa swoje plany na kolejne miesiące i decyduje się na model hybrydowy. I nie powinno to dziwić, ponieważ idealnie sprawdza się on w niepewnych czasach, które wymagają od nas dużej elastyczności. Pozwala bowiem na przykład na dopasowanie liczby osób przebywających w biurze do aktualnych limitów.

Amazon 

Amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe – Amazon ogłosiło w kwietniu 2020 roku, że jesienią pracownicy wrócą do biur. Plany uległy jednak zmianie i firma zdecydowała się na model hybrydowy. Ogłoszono, że pracownicy będą musieli pracować stacjonarnie przez trzy wyznaczone dni w tygodniu. Powrót do biura był planowany na wrzesień, ale przez niepewność związaną z pandemią, został przesunięty na styczeń 2022 roku. 

Z najnowszych informacji wynika, że plany firmy uległy kolejnej zmianie. Obecny model zakłada, że tryb pracy będzie zależał od decyzji konkretnego zespołu – niektóre z nich będą pracowały zdalnie, inne hybrydowo, a jeszcze inne stacjonarnie. Zespoły mają czas na podjęcie decyzji do stycznia 2022 roku. 

Apple 

Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne – Apple, które początkowo entuzjastycznie podchodziło do zdalnego modelu pracy, poinformowało, że jego pracownicy będą musieli pracować stacjonarnie przez trzy dni w tygodniu: w poniedziałki, wtorki i czwartki. Początkowo zmiany te planowano wprowadzić we wrześniu, później przesunięto je na październik, a następnie na początek 2022 roku.

Na razie firma nie zdecydowała się na wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID 19 dla swoich pracowników, ale zażądała od nich informacji o ich statusie zaszczepienia. Osoby, które nie przyjęły szczepionki, będą musiały wykonywać codziennie testy na koronawirusa, a zaszczepieni taki test będą musieli wykonać raz w tygodniu. 

Asseco 

Polska firma informatyczna Asseco, która zatrudnia ponad 29 tysięcy pracowników w 60 krajach, nie zmieniła swojej strategii i nadal pozwala pracownikom na wybór modelu pracy. Osoby, które zdecydują się na powrót do biura, mogą zarezerwować biurko “hot desk”, co daje pewność, że w pomieszczeniach nie będzie przebywać więcej osób, niż pozwalają na to limity. 1 października zarząd Asseco poinformował, że firma będzie zachęcać pracowników do pracy stacjonarnej.

Dentsu 

Grupa reklamowa Dentsu, która działa w 143 krajach na całym świecie nadal stosuje się do zapewnień, że pracownicy ani teraz, ani gdy sytuacja związana z pandemią się uspokoi, nie wrócą do dawnego modelu pracy. Przyjęta strategia zakłada, że w przyszłości 40 procent pracowników będzie pracować z domu, a 60 procent będzie obecnych w biurze.

Facebook/Meta 

Amerykańska firma technologiczna – Meta, dawniej znana jako Facebook – planuje powrót do biur na początku 2022 roku. Od marca 2020 roku ponad 50 tysięcy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowało zdalnie, a Mark Zuckerberg, prezes firmy, zapowiada, że w ciągu następnych 5-10 lat ten model pracy będzie utrzymany dla połowy pracowników. Biura firmy są obecnie zamknięte, co jest spowodowane obawą przed rozwojem pandemii koronawirusa. Gdy pracownicy wrócą do pracy stacjonarnej, będą musieli być w pełni zaszczepieni.

Google 

Google, amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, nie wywiązało się ze swoich zapowiedzi powrotu do biur, który był planowany na październik 2021 roku. Firma stara się obecnie zachęcić jak najwięcej swoich amerykańskich pracowników do pracy stacjonarnej. Ogłoszono, że osoby, które będą pracować wyłącznie zdalnie, muszą liczyć się z obniżką pensji.

Docelowo w firmie ma funkcjonować model hybrydowy, który będzie także pozwalał na pracę w innych globalnych biurach firmy przez maksymalnie 4 tygodnie w roku. Zgodnie z komunikatami z września, wprowadzenie nowego modelu planowane jest na styczeń 2022 r. Firma będzie także wymagała od swoich pracowników pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19. 

ING Bank Śląski

Pracownicy ING Banku Śląskiego nadal pracują w systemie rotacyjnym, który dzieli ich na dwie grupy. Każda z nich co drugi dzień pracuje stacjonarnie. Dzięki temu, przez ograniczenie kontaktów między pracownikami, maleje ryzyko zakażenia koronawirusem. Jak wynika z zapewnień, model ten ma być podtrzymywany przez kolejne miesiące. 

Microsoft 

Microsoft, amerykańska firma informatyczna, wbrew swoim zapowiedziom nie zdecydowała się na powrót do biur w październiku 2021 roku. Firma zapowiedziała, że pracownicy będą mogli pracować zdalnie do odwołania i ze względu na niepewność związaną z pandemią koronawirusa, nie będzie próbować podawać kolejnej daty powrotu do biur. Microsoft zapewniła też, że pokryje wydatki pracowników przeznaczone na domowe stanowisko pracy, ale osoby, które się na to zdecydują, stracą swoje stanowisko stacjonarne. 

PwC 

PwC jest globalną organizacją świadczącą usługi księgowe, audytorskie i doradcze. Działa w 155 krajach, w tym w Polsce i zatrudnia ponad 284 tysiące osób. Na początku 2021 roku firma zapowiadała, że jej pracownicy będą mogli pracować zdalnie przez połowę ich czasu pracy. Plany te uległy zmianie i obecnie PwC zapowiada, że pracownicy, którzy wyrażą taką chęć, będą mogli ograniczyć wizyty w biurze do trzech dni w miesiącu, a przez resztę czasu pracować z domu. 

Santander 

Santander Bank Polska nadal wykorzystuje hybrydowy model pracy. Dzięki specjalnej aplikacji pracownicy mają mieć możliwość zarezerwowania biurka, które umożliwi im wypracowanie stacjonarnie wymaganej tygodniowej liczby godzin. Bank dostrzega zagrożenia, które wiążą się z pracą zdalną, dlatego dał swoim pracownikom możliwość uczestnictwa w programach wellbeingowych, które składają się między innymi z sesji mindfulness, konsultacji z dietetykami, fizjoterapeutami i trenerami czy indywidualnych zajęć aktywności fizycznej. 

Co przyniesie przyszłość?

Przykłady konkretnych firm pokazują, że w zależności od branży, da się zauważyć bardzo zróżnicowane podejścia do powrotu do biur. Strategie wielu przedsiębiorstw zakładają zmianę w modelu pracy na początku 2022 roku, doświadczenie pokazuje jednak, że w obecnej sytuacji plany często ulegają zmianie i konieczne jest ciągłe obserwowanie wszystkich pomysłów i innowacji. 

Zapisz się do naszego newslettera, aby mieć pewność, że nie przegapisz kolejnych raportów o powrocie firm do biur. Sprawdź także naszą ofertę biur do wynajęcia: biura do wynajęcia w Łodzi, biura do wynajęcia w Poznaniu oraz biura do wynajęcia w Sopocie.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)