1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Strategie firm na powrót do pracy w biurze – Raport: Maj 2022

Strategie firm na powrót do pracy w biurze – Raport: Maj 2022

Strategie firm na powrót do pracy w biurze – Raport: Maj 2022

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa zaczynają znikać zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Tak jak wcześniejsze nasilenie obaw związanych z rozwojem pandemii skutkowało przechodzeniem firm na zdalny model pracy, tak obecny powrót do normalności zachęca przedsiębiorstwa do powrotu do biura w trybie hybrydowym lub nawet tym znanym sprzed pandemii. W poniższym raporcie przedstawiamy, jakie modele pracy są obecnie najchętniej stosowane. By ukazać jak najpełniejszy obraz sytuacji, znajdują się tu przykłady zarówno małych, jak i dużych firm polskich oraz zagranicznych.

Powrót do biura

Patrząc na decyzje większości dużych firm można odnieść wrażenie, że tradycyjny model pracy stacjonarnej, który zakłada przebywanie wszystkich pracowników w biurze pięć dni w tygodniu, jest już przeżytkiem. Model ten był co prawda stosowany przez małe firmy lub przedsiębiorstwa zajmujące się niektórymi branżami, jak na przykład reklama. Okazuje się jednak, że nawet wśród największych korporacji znajdują się zwolennicy tego rozwiązania. Pełny powrót do biura nie budzi już tak dużego niepokoju wśród pracowników, niewykluczone więc, że zdecydują się na niego kolejne przedsiębiorstwa.

Goldman Sachs

Goldman Sachs jest jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie. Jego główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku, lecz biura banku zlokalizowane są na całym świecie.

Zgodnie z zapowiedziami pracownicy firmy powrócili już do pracy stacjonarnej. Co więcej, prezes Goldman Sachs, David Soloman, powiedział, że chce, by pracownicy byli obecni w biurze pięć dni w tygodniu. Tym samym Goldman Sachs planuje powrót do modelu identycznego jak ten, który był stosowany przed pandemią koronawirusa.

Havas Creative Group 

Agencja Havas Creative Group, która współpracuje między innymi z CANAL+, Orange czy Huawei już w maju podjęła decyzję o powrocie swoich pracowników do biur. Firma zapowiadała, że w przypadku pogorszenia się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa może wrócić do modelu hybrydowego, ale nadal nie skorzystała z tej możliwości. Zgodnie z zapowiedziami prezeski Havas Creative Group, Doroty Mazur, praca stacjonarna jest modelem docelowym, a całkowite przejście na pracę zdalną nie jest brane pod uwagę.

Heart & Brain 

Heart & Brain to agencja reklamowa z siedzibą w Warszawie, która obsługuje między innymi TVN czy USP Zdrowie. Firma zdecydowała się na powrót do biura i nadal trzyma się tej decyzji. Michał Kazimierczak, partner i dyrektor strategiczny firmy, przekonuje, że zdalny tryb pracy w świecie, w którym kontakty społeczne i tak wracają do stanu sprzed pandemii, nie jest już potrzebny. Twierdzi także, że praca zdalna źle odbija się na relacjach z klientem. Kontakt twarzą w twarz pozwala natomiast na łatwiejsze rozwiązywanie problemowych sytuacji.

Praca zdalna

Od początku pandemii istniały firmy, które twierdziły, że praca zdalna nie odbija się negatywnie na efektywności ich pracowników i planowały całkowite przejście na ten model pracy, nawet gdy sytuacja stanie się stabilniejsza. O ile przedsiębiorstwa te nie wycofały się ze swoich obietnic, to trudno mówić już o modelu w pełni zdalnym. Większość firm utrzymuje bowiem swoje biura i daje pracownikom wybór, co do trybu pracy. Jak się okazało, wiele osób potrzebuje kontaktu z zespołem i mimo, że nie ma takiego obowiązku, korzysta z oferowanych przez firmę biur.

Cisco

Założona w 1984 roku firma informatyczna Cisco zatrudnia na całym świecie ponad 75 tysięcy pracowników. Posiada także oddział w Polsce. Firma zdecydowała się na odważny krok i zagwarantowała swoim pracownikom możliwość pracy wyłącznie zdalnie. Chętne na to osoby dalej mogą korzystać z tego rozwiązania, Cisco udostępnia jednak swoje biura osobom, które preferują stacjonarny tryb pracy. Ci, którzy chcą pracować w modelu hybrydowym, również mają taką opcję – firma daje bowiem możliwość korzystania z biura przez wybraną przez pracownika liczbę dni w tygodniu.

Linkhouse 

Linkhouse jest polską agencją link buildingu, która zatrudnia ponad 50 pracowników. Działa od 2014 roku, a obecnie pracuje między innymi dla Allegro czy Idea Banku. 

Firma w marcu 2020 roku przeprowadziła próbny dzień pracy zdalnej i zdecydowała, że już nie wróci do biura. Michał Chlewiński, jeden z założycieli Linkhouse, twierdzi, że wpłynęło to na poprawę nie tylko komfortu pracowników, ale także wskaźników finansowych i jakości obsługi klienta.

Twitter

Pracownicy Twittera, jednego z największych serwisów społecznościowych na świecie, jako jedni z pierwszych przeszli na zdalny tryb pracy. Firma zdecydowała się na odważne oświadczenie, że jej pracownicy już zawsze będą mieli możliwość pracy zdalnej.

Przedsiębiorstwo dalej podtrzymuje to stanowisko, jednak 15 marca ponownie otworzyło swoje biura dla pracowników, którzy preferują stacjonarny tryb pracy.

Model hybrydowy

Niezmiennie od wielu miesięcy model hybrydowy jest rozwiązaniem, po które firmy sięgają najchętniej. Istnieją różne warianty tego trybu pracy, które zakładają na przykład przychodzenie do biura w określone dni tygodnia lub podział na zespoły, które na zmianę pracują zdalnie lub stacjonarnie. W ostatnim czasie widoczny jest jednak trend przyciągania przez firmy jak największej liczby pracowników do biura. Co warte uwagi, przedsiębiorstwa starają się jak najbardziej ułatwić swoim pracownikom powrót, chociażby poprzez organizację ciekawych wydarzeń czy też stopniowe zwiększanie liczby dni, kiedy pracownik musi przebywać w biurze. 

Amazon

Amazon, amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe, już w kwietniu 2020 roku ogłosiło, że planowany jest powrót pracowników do biura. Strategia ta uległa jednak zmianie i firma zdecydowała się na model hybrydowy, który zakładał, że pracownicy spędzą w biurze trzy wyznaczone dni w tygodniu. Wdrożenie tego planu było wielokrotnie odsuwane w czasie, ostatecznie firma poinformowała, że tryb pracy będzie zależał od decyzji konkretnego zespołu – niektóre z nich będą pracowały zdalnie, inne hybrydowo, a jeszcze inne stacjonarnie. Amazon nadal czeka ze stworzeniem jednolitego modelu powrotu do biur, który będzie obowiązywał wszystkich pracowników.

Apple

Jak informowaliśmy w poprzednim raporcie, dyrektor amerykańskiej firmy Apple zapowiedział, że chce, by pracownicy wrócili do pracy stacjonarnej na trzy dni w tygodniu. Plany te były już wielokrotnie przesuwane, początkowo wdrożenie tego rozwiązania było planowane na wrzesień i październik 2021 roku, potem przesunięto je na początek roku 2022.

Strategia ta wzbudzała wątpliwości licznych pracowników firmy, dlatego zdecydowano się na stopniowy powrót do biura. Na razie pracownicy będą pracowali stacjonarnie jeden dzień w tygodniu, w następnym miesiącu będzie to dwa dni w tygodniu, a od 23 maja trzy dni w tygodniu. Rozwiązanie to ma sprawić, że powrót do biura będzie łatwiejszy dla osób, które przez długi czas pracowały wyłącznie zdalnie.

Asseco

Polska firma informatyczna Asseco, która zatrudnia ponad 29 tysięcy pracowników w 60 krajach, nie zmieniła swojej strategii i nadal pozwala pracownikom na wybór modelu pracy. Osoby, które zdecydują się na powrót do biura, mogą zarezerwować biurko “hot desk”, co daje pewność, że w pomieszczeniach nie będzie przebywać więcej osób, niż pozwalają na to limity. 1 października zarząd Asseco poinformował, że firma będzie zachęcać pracowników do pracy stacjonarnej.

Dentsu

Jak pisaliśmy poprzednio, działająca w 143 krajach grupa reklamowa Dentsu, zapewnia, że pracownicy ani teraz, ani gdy sytuacja związana z pandemią się uspokoi, nie wrócą do dawnego modelu pracy. Przyjęta strategia zakłada, że w przyszłości 40 procent pracowników będzie pracować z domu, a 60 procent będzie obecnych w biurze. Anna Tokarek, external communications manager w Dentsu Polska poinformowała, że większość pracowników pracuje zdalnie, a wdrożenie zapowiadanego modelu pracy zostało przesunięte o dwa miesiące.

Facebook

Amerykańska firma technologiczna – Meta, dawniej znana jako Facebook, przez bardzo długi czas wstrzymywała się przed ponownym otwarciem biur. Od marca 2020 roku ponad 50 tysięcy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowało zdalnie, a Mark Zuckerberg, prezes firmy, zapowiada, że w ciągu następnych 5-10 lat ten model pracy będzie utrzymany dla połowy pracowników.

Od 28 marca biura firmy zostały ponownie otwarte, pracownicy dostali natomiast wybór. Osoby, które chcą pracować stacjonarnie mogą do niego wrócić, jeśli przedstawią dowód pełnego zaszczepienia, a pracownicy, którzy preferują pracę zdalną, będą natomiast mogli dalej z niej korzystać.

Google

Po licznych przesunięciach planu powrotu do biura firma Google w końcu zdecydowała się na wdrożenie modelu hybrydowego, który zakłada, że pracownicy będą przychodzić do biura 3 dni w tygodniu. Określenie pozostałych dni, kiedy będzie obowiązywała praca stacjonarna, będzie zależeć od konkretnego zespołu.

Firma wymaga od wracających do biura pracowników przedstawienia dowodu pełnego zaszczepienia. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają orzeczenie lekarskie. Takich pracowników będzie jednak obowiązywał obowiązek noszenia maseczek i poddawania sie testom na koronawirusa. Decyzje te dotyczą amerykańskich biur firmy, bardzo prawdopodobne jest jednak, że na podobnych zasadach będą działały biura w Europie.

ING Bank Śląski

Pracownicy ING Banku Śląskiego nadal pracują w systemie rotacyjnym, który dzieli ich na dwie grupy. Każda z nich co drugi dzień pracuje stacjonarnie. Dzięki temu, przez ograniczenie kontaktów między pracownikami, maleje ryzyko zakażenia koronawirusem. Jak wynika z zapewnień, model ten ma być podtrzymywany przez kolejne miesiące.

Microsoft

W poprzednim raporcie informowaliśmy, że Amerykańska firma informatyczna Microsoft zapowiadała możliwość pracy zdalnej wszystkim swoim pracownikom. W związku ze zmniejszeniem liczby zakażeń koronawirusem przedsiębiorstwo zdecydowało o ponownym otwarciu biur.

Model hybrydowy został wdrożony w lutym. Pracodawca zadbał jednak o umilenie swoim pracownikom powrotu i zorganizował ciekawe wydarzenia. W pierwszych tygodniach po powrocie do biura odbyły się zajęcia artystyczne, gry, a także zlot food trucków.

PepsiCo

Amerykańskie przedsiębiorstwo PepsiCo to kolejny przykład firmy, która daje swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej, przy czym podkreśla, że nie zamierza rezygnować z utrzymywania swoich biur. Jak zapowiedział Paweł Mleczko, dyrektor centrum PepsiCo GBS Kraków, firma będzie stosować model hybrydowy, biuro będzie natomiast służyło integracji zespołów, pracy kreatywnej i budowaniu przynależności do firmy.

PwC 

PwC jest globalną organizacją świadczącą usługi księgowe, audytorskie i doradcze. Działa w 155 krajach, w tym w Polsce i zatrudnia ponad 284 tysiące osób. Na początku 2021 roku firma zapowiadała, że jej pracownicy będą mogli pracować zdalnie przez połowę ich czasu pracy. Plany te uległy zmianie i obecnie PwC zapowiada, że pracownicy, którzy wyrażą taką chęć, będą mogli ograniczyć wizyty w biurze do trzech dni w miesiącu, a przez resztę czasu pracować z domu. 

Santander 

Santander Bank Polska nadal wykorzystuje hybrydowy model pracy. Dzięki specjalnej aplikacji pracownicy mają mieć możliwość zarezerwowania biurka, które umożliwi im wypracowanie stacjonarnie wymaganej tygodniowej liczby godzin. Bank dostrzega zagrożenia, które wiążą się z pracą zdalną, dlatego dał swoim pracownikom możliwość uczestnictwa w programach wellbeingowych, które składają się między innymi z sesji mindfulness, konsultacji z dietetykami, fizjoterapeutami i trenerami czy indywidualnych zajęć aktywności fizycznej. 

Prognozy na przyszłość

Z powyższych przykładów można wywnioskować, że większość firm na razie nie decyduje się na radykalne kroki. Zgodnie z zapowiedziami otwierane są kolejne biura, a większość firm wymaga, by pracownicy stawiali się w nich określoną liczbę dni w tygodniu. Ciekawym zjawiskiem jest odejście od rozwiązania, w którym firmy przechodzą na zdalny tryb pracy i całkowicie zamykają swoje biura. Jak pokazuje doświadczenie, taki model niesie za sobą pewne zagrożenia zarówno dla efektywności pracy, jak i zdrowia psychicznego pracowników. 

Wciąż musimy jednak czekać na wyklarowanie się stałych modeli pracy niektórych przedsiębiorstw, które ciągle zwlekają z podjęciem decyzji, lub przesuwają swoje plany ze względu na obawy przed koronawirusem. By nie przegapić informacji o kolejnych krokach jakie podejmą firmy zapisz się do naszego newslettera.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)