1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Biophilic design - zdrowe podejście do projektowania wnętrz

Biophilic design - zdrowe podejście do projektowania wnętrz

Biophilic design - zdrowe podejście do projektowania wnętrz

Biophilic design jest coraz bardziej popularną koncepcją aranżacji wnętrz, która zakłada, że kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jego celem jest wprowadzenie naturalnych elementów do przestrzeni, w której spędzamy czas, takich jak rośliny, kamienie, woda, drewno czy światło słoneczne, aby stworzyć przyjazne środowisko, które pobudza nasze zmysły i poprawia jakość życia.

Natura wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Biophilic design opiera się na badaniach naukowych, które potwierdzają korzystne oddziaływanie natury na nasze zdrowie i samopoczucie. Badania wykazują, że kontakt z naturą może zmniejszać poziom stresu, obniżać ciśnienie krwi, redukować ból, poprawiać nastrój, koncentrację i zwiększać kreatywność.

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem biophilic designu ma na celu połączenie ludzi z naturą, tworząc przyjazne środowisko, które korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Istnieją trzy główne sposoby, w jakie biophilic design wprowadza naturę do wnętrz: bezpośredni, pośredni i symboliczny.

Na czym polega biophilic design?

Bezpośrednie wprowadzenie natury do wnętrz polega na umieszczeniu w przestrzeni naturalnych elementów, takich jak rośliny, woda, drewno i kamienie. Rośliny są szczególnie popularne, ponieważ oczyszczają powietrze, zmniejszają hałas, regulują wilgotność powietrza i poprawiają estetykę wnętrza. Naturalne światło jest kolejnym ważnym elementem biophilic designu, wpływającym na jakość snu, koncentrację i ogólny nastrój. Dostęp do naturalnego światła można zapewnić poprzez umieszczenie okien w odpowiednich miejscach i stosowanie przeźroczystych materiałów. Woda jest kolejnym elementem, który działa kojąco na nasz umysł i pomaga nam się zrelaksować. Można to osiągnąć poprzez umieszczenie fontanny lub małego wodospadu w pomieszczeniu.

Pośrednie wprowadzenie natury do wnętrz polega na używaniu kolorów, faktur i wzorów nawiązujących do natury, na przykład tapet z motywem liści lub podłóg przypominających kamienie. Ta metoda biophilic designu wykorzystuje elementy, które przypominają naturę, ale nie są nią bezpośrednio, co pozwala subtelnie tworzyć przyjazne przestrzenie. Lepiej zastosować paletę zieleni, brązów czy ziemi, kojarzących się z naturą i wprowadzających spokój. Wzory, które odzwierciedlają naturalne struktury, takie jak sploty i faktury drzew, kamieni czy kory, dodają pomieszczeniom naturalnego wyglądu i ciepła.

Symboliczne wprowadzenie natury do wnętrz polega na wykorzystaniu elementów, które kojarzą nam się z naturą, na przykład zdjęć krajobrazów, motywów zwierząt czy dekoracji z drewna. Ta metoda biophilic designu ma na celu wywołanie skojarzeń z naturą, która działa kojąco na nasze zmysły.

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem biophilic designu to nie tylko modny trend, ale także zdrowe podejście do aranżacji przestrzeni, które wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Ma wiele korzyści, zarówno dla nas, jak i dla środowiska. Wprowadzanie biophilic designu do aranżacji wnętrz pomaga nam poczuć się bardziej zrelaksowanymi i skoncentrowanymi, co jest szczególnie istotne w miejscach pracy i nauki. Tworzenie przyjaznych, przytulnych i zdrowych środowisk pracy poprawia samopoczucie pracowników i ich wydajność. Biophilic design stanowi także inwestycję w przyszłość firmy, przyczyniającą się do zaangażowania i produktywności pracowników.


 

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych doradców?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)