1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Fit-out: na czym to polega?

Fit-out: na czym to polega?

Fit-out: na czym to polega?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że komfortowe i profesjonalne biuro może korzystnie wpłynąć na wydajność pracy. Potrzeby firm są jednak bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Dlatego coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się fit-out biura. Czym jednak jest fit-out i dla kogo jest on przeznaczony?

Fit-out, czyli biuro skrojone na miarę

Wiele osób mogło nie zetknąć się wcześniej z tym terminem, warto więc zacząć od wyjaśnienia, co to jest fit-out. Termin fit-out nie ma precyzyjnej i uniwersalnej definicji, można jednak powiedzieć, że jest to ogół prac, mających na celu przystosowanie przestrzeni biurowej do wymagań firmy. Nie należy jednak mylić fit-outu z remontem czy też aranżacją biura. Fit-out nie polega jedynie na przeprowadzeniu prac budowlanych czy zmianie ułożenia mebli. Owszem, działania te mogą zostać podjęte w ramach tego procesu, kluczowe jest jednak co innego. Fit-out to przede wszystkim stworzenie i wdrożenie projektu biura dopasowanego do indywidualnych potrzeb najemcy. Projektanci przeprowadzający fit-out biura przejmują wszystkie obowiązki związane z załatwianiem formalności, projektowaniem, wyborem potrzebnych materiałów i współpracą z innymi firmami wykonującymi prace. Firmy, które decydują się na fit-out, nie tylko oszczędzają czas, ale także mają pewność, że wszystkie prace zostaną odpowiednio zorganizowane i wykonane. 

Szukasz nowoczesnego biura do swojej firmy? Sprawdź nasze biura do wynajęcia w Katowicach.

Dlaczego firmy decydują się na fit-out?

Oczywistym jest, że firmy działające w różnych branżach mają odmienne potrzeby dotyczące biura. Wymagania pracowników są jednak motywowane nie tylko ich branżą, ale także pochodzeniem czy wiekiem. Dodatkowo każda firma ma swoje zwyczaje i przyzwyczajenia, które nie są zwykle uwzględniane w gotowych projektach biur. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przebadać potrzeby firmy, uzgodnić z nią wszystkie szczegóły i wprowadzić odpowiednie rozwiązania do projektu. Fit-out wpływa nie tylko na wygląd biura, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność, która jest dostosowana do wymagań pracowników. Pozwala na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które lepiej przygotują biuro do indywidualnej sytuacji firmy. Nie tylko podnosi to produktywność, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, którzy w biurze będą czuli się jak w domu. Przykładami takich rozwiązań mogą być dobrane do wymagań strefy relaksu czy też meble pozwalające na bardzo szybkie dopasowanie do aktualnej liczby pracowników. Więcej o podobnych rozwiązaniach możesz przeczytać w artykule Nowoczesne biuro – czyli jakie?

Jak przebiega fit-out biura?

Pierwszym krokiem prac, kluczowym dla całego procesu fit-outu, jest dokładne rozpoznanie potrzeb firmy, która będzie zajmować biuro. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie poznać nie tylko wymagania wynikające z pracy w konkretnej branży, ale także przyzwyczajenia osób zatrudnionych w firmie. Niezwykle istotna jest rozmowa z pracownikami, którzy również powinni opisać swoje potrzeby. W kolejnym etapie projektanci przeprowadzają analizę oczekiwań klienta oraz dostępnej przestrzeni. Po jej zakończeniu przygotowują wstępny szkic fit-outu, który jest weryfikowany z potrzebami klienta. Po wprowadzeniu poprawek i uzyskaniu niezbędnych zezwoleń przedstawiany jest gotowy projekt wraz z kosztorysem. Jego akceptacja rozpoczyna kolejny etap, którym jest znalezienie firm wykonujących niezbędne prace oraz wybór i zakup materiałów. Ostatnim krokiem jest realizacja projektu. Co bardzo istotne, przebiega ona pod okiem firmy odpowiedzialnej za fit-out, która weryfikuje zgodność prac z założeniami i wprowadza niezbędne poprawki.

Biuro idealnie dopasowane do potrzeb

Po poznaniu definicji oraz przebiegu fit-outu, a także jego znaczenia i wpływu na pracowników, możemy odpowiedzieć na wcześniejsze pytanie: dla kogo przeznaczony jest fit-out? Na fit-oucie zyska każda firma, bez względu na jej wielkość, wszyscy mają bowiem odmienne potrzeby i przyzwyczajenia, które należy uwzględnić przy projekcie biura. Decydując się na fit-out mamy pewność, że nasze biuro będzie dopracowane nie tylko pod względem estetyki, ale przede wszystkim będzie skrojone na miarę i każdy pracownik poczuje się w nim komfortowo.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)