1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Jak urządzić biuro? 6 praktycznych porad

Jak urządzić biuro? 6 praktycznych porad

Jak urządzić biuro? 6 praktycznych porad

Wystrój wnętrza biurowego do tej pory był często mało istotnym elementem miejsca pracy. Obecnie coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z istotnej roli, jaką odgrywa dobrze urządzona przestrzeń biurowa. Nowoczesne biuro powinno być zaaranżowane przede wszystkim zgodnie z indywidualnymi potrzebami każdej firmy. Ale jak urządzić biuro, by było nie tylko atrakcyjne, ale także spełniało swoją kluczową rolę, czyli było funkcjonalne i wpływało na zwiększenie wydajności pracy?

O czym pamiętać, urządzając biuro?

Urządzanie biura to jeden z bardziej wymagających kroków dla każdej firmy. Bez względu na to, czy liczy ona dziesiątki osób, czy jest małym, rodzinnym biznesem, wymaga odpowiednio urządzonego miejsca do pracy. Wyzwanie to wymaga nie tylko dokładnej znajomości codziennych potrzeb pracowników, którzy spędzają w biurze długie godziny, ale także kreatywności w łączeniu estetyki z funkcjonalnością. Z tego względu firmy, by osiągnąć jak najlepszy efekt, coraz częściej to zadanie przekazują w ręce profesjonalistów. Nie jest to jednak niezbędne i można swoje biuro urządzić samodzielnie. By ułatwić to zadanie, przedstawiamy 6 porad na to, jak urządzić biuro. A jeśli dopiero szukasz przestrzeni dla swojej firmy, sprawdź nasze biura do wynajęcia w Poznaniu.

1. Dopasuj aranżację do swoich potrzeb

Każde biuro, bez względu na jego wielkość, powinno jak najlepiej służyć firmie i jej pracownikom, ułatwiając sprawne realizowanie ich zadań. Warto w tym celu przeprowadzić burzę mózgów wraz z całym zespołem, by wyłonić najważniejsze dla danej firmy realne potrzeby, które pojawiają się w codziennej pracy. To znacznie ułatwi urządzenie biura w taki sposób, by wspierało produktywność pracowników, a nie przeszkadzało im w wykonywaniu obowiązków. Należy również pamiętać o tym, że wiele konieczności zmian pojawi się dopiero w trakcie pracy.

2. Zadbaj o elastyczność

Przy urządzaniu biura warto pamiętać o sytuacjach, które będą wymagały szybkiego przearanżowania przestrzeni tak, by dostosować ją do nowych potrzeb firmy. Jak urządzić nowoczesne biuro, by było jak najbardziej elastyczne i łatwe w modyfikowaniu? Okres pandemii pokazał, jak dużym ułatwieniem w dobie stale zmieniających się obostrzeń są na przykład mobilne meble. Taki rodzaj wyposażenia pozwala na sprawną zmianę jego układu przy użyciu minimalnego wysiłku i bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów finansowych. Warto więc od razu zainwestować na przykład w mobilne biurka, które, dzięki wbudowanym specjalnym kółkom, są łatwe w samodzielnym przesunięciu w inne miejsce biura. Jest to dużo bardziej elastyczne rozwiązanie, niż ciężkie zabudowania. Więcej na temat podobnych pomysłów przeczytasz w artykule Nowoczesne biuro – czyli jakie?

3. Pamiętaj o funkcjonalnym wyposażeniu

Mobilność i elastyczność to jednak nie jedyne cechy mebli, które znacznie wpływają na poprawę użyteczności biura. Kluczową sprawą jest także ich funkcjonalność, czyli możliwość dopasowania do indywidualnych wymagań użytkowników. Niezwykle ważne w są w tym przypadku odpowiednio dobrane biurka i blaty do pracy oraz ergonomiczne i wygodne fotele. Wszystko to powinno sprzyjać nie tylko komfortowi pracowników, ale przede wszystkim ich zdrowiu. Dobrym rozwiązaniem w trakcie urządzania biura mogą okazać się specjalne biurka i blaty z możliwością regulowania wysokości. Taki element wyposażenia pozwala na pracę na stojąco, którą zaleca się, by utrzymać zdrowie kręgosłupa. Innym ważnym elementem są dobrze dobrane fotele, zapewniające odpowiednie podparcie dla pleców. W tym przypadku również bardzo ważna jest możliwość zmiany wysokości siedziska tak, by idealnie pasowało do swojego użytkownika.

4. Dobierz odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie biura to jedna z najważniejszych kwestii podczas jego urządzania. Najlepszą opcją byłby ciągły dostęp do naturalnego oświetlenia. Nie jest to jednak możliwe chociażby ze względu na zmienne warunki pogodowe czy układ pomieszczenia, w którym okna znajdują się tylko na jednej ścianie. W takim przypadku przy urządzania biura należy zadbać o odpowiednie sztuczne naświetlenie miejsc pracy. Najbardziej odpowiednim wyborem są dodatkowe lampy z regulowanymi ramionami umiejscowione przy każdym stanowisku. Dodatkowo taki z pozoru prosty gadżet może stać się również ciekawym elementem dekoracyjnym wystroju.

5. Wzbudzaj kreatywność swojego teamu

Same kwestie techniczne, dotyczące tego, jak urządzić biuro, to jednak nie wszystko. Wiele firm, oprócz funkcjonalnego i elastycznego wyposażenia, potrzebuje także dodatkowych elementów lub całych przestrzeni, które będą pozytywnie wpływały na kreatywność ich zespołu. Warto zatem wyposażyć biuro w różnego rodzaju tablice korkowe lub magnetyczne, służące do zapisywania nowych pomysłów i celów. Można także stworzyć specjalną przestrzeń wspólną, w której będą przeprowadzane burze mózgów czy wymiana inspiracji między pracownikami.

6. Dopełnij wystrój biura roślinami

Rośliny doniczkowe w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne w przestrzeniach biurowych. Fakt ten nie powinien dziwić, ponieważ kwiaty skutecznie ocieplają i ożywiają każde pomieszczenie, w którym się znajdują. Coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie przy urządzaniu biura, by uzyskać efekt domowej atmosfery. Oprócz walorów estetycznych rośliny dostarczają również wielu pozytywnych skutków zdrowotnych. Kwiaty oczyszczają powietrze, podnoszą jego wilgotność, a także wpływają korzystnie na samopoczucie pracowników.

Jakie kolory wybierać do biura?

Podczas urządzania biura należy również przemyśleć dobór kolorystyczny, w którym będzie utrzymane pomieszczenie. W przestrzeni, w której wymagane jest duże skupienie i koncentracja, warto postawić na stonowane, ciepłe kolory ścian. Sprawią one wrażenie przytulności i pozytywnie wpłyną na samopoczucie pracowników. Dodatki natomiast mogą z powodzeniem nawiązywać do barw charakterystycznych danej marki. Podkreśli to tym samym wyjątkowość i niezależność firmy.

Jak urządzić małe biuro?

Spora część firm musi zmagać się z problemem niewielkiej przestrzeni biurowej. W takim przypadku każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota, dlatego przy urządzaniu małego biura warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które optycznie powiększą pomieszczenie do pracy. Przede wszystkim należy postawić na jasne i chłodne barwy przeważających elementów wystroju, ponieważ ciemne kolory mogą dodatkowo przytłoczyć i pomniejszyć przestrzeń. W małym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się także lustra, które skutecznie powiększą biuro. By zaoszczędzić cenną przestrzeń warto postawić na meble, które będą łatwe w późniejszej modyfikacji, na przykład składane blaty do pracy. Przy urządzaniu małego biura lepiej także zrezygnować z wielu dekoracji, które mogą wprowadzić niepotrzebne wrażenie bałaganu, o które nietrudno na niewielkiej przestrzeni.

Wybierając odpowiednie wyposażenie podczas urządzania biura warto kierować się tymi uniwersalnymi zasadami, które ułatwią późniejszą pracę firmy. Należy pamiętać o tym, że zarówno duże zespoły, jak i małe teamy, mają swoje indywidualne wymagania, które muszą być uwzględnione podczas aranżacji miejsca pracy. Ostatecznie dobrze urządzone biuro powinno nie tylko być w pełni funkcjonalne i elastyczne, ale także przyciągać swoją estetyką wykończenia oraz pozytywną atmosferą.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)