1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Perspektywa rynku biurowego w trakcie pandemii

Perspektywa rynku biurowego w trakcie pandemii

Perspektywa rynku biurowego w trakcie pandemii

Rynek powierzchni biurowych stanął – wynajmujący i najemcy z niepokojem obserwują obecny paraliż gospodarczy i analizują potencjalne konsekwencje.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami bardzo wysokiego popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Pustostany w większości polskich miast nie przekraczają 10%. Teoretycznie, wynajmujący mają zabezpieczony przychód na wiele miesięcy do przodu.

Inwestorzy zwlekają z decyzjami o rozpoczęciu budowy planowanych projektów, a specjaliści przewidują, iż duża liczba nowych inwestycji zostanie czasowo zawieszona.
Sytuację szczególnie dotkliwie odczują najemcy prowadzący w biurowcach, punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne, z których część została zmuszona do czasowego zamknięcia działalności. Kluczowy stał się dialog z właścicielami biurowców w celu wypracowania kompromisu w formie czasowego obniżenia czynszu lub przesunięcia płatności.

Brakuje przesłanek do zamknięcia biurowców, dlatego pozostają one otwarte, w pełni do dyspozycji najemców. W praktyce większość firm pracuje jednak zdalnie, a biura pozostają puste. W efekcie coraz większa liczba najemców występuje do wynajmujących z wnioskami o czasowe obniżenie czynszu. 

Działania firm i najemców podczas pandemii

Wiele firm zmuszonych zostało zweryfikować plany ekspansji - szczególnie te, które oznaczały powiększanie dotychczasowych biur lub najem kolejnych. Część z nich chwilowo wstrzymała związane z tym działania, natomiast znaczna większość postępuje zgodnie z założonym wcześniej planem i zamierza sfinalizować umowy najmu według harmonogramu. 

Ciekawe obserwacje płyną od najemców. Dla niektórych zaskoczeniem jest pozytywny feedback na temat pracy w systemie home office, który płynie od samych pracowników – mowa tutaj przede wszystkim o spółkach z sektora IT. Część tych organizacji rozważa przejście na całkowicie zdalny system pracy. Epidemia stworzyła więc dla wielu firm krótki “okres próby”, który długofalowo zmieni perspektywę ich pracowników. Firmy z bardziej konserwatywnych sektorów mogą w przyszłości traktować pracę zdalną jako realną opcję, która wcześniej nie była brana pod uwagę. Efektem tej sytuacji będą z pewnością nowe trendy, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe. 

Biura elastyczne i co-working podczas pandemii

Co natomiast dzieje się w sektorze biur elastycznych i co-working’ach? Krótkoterminowo sektor elastyczny jest wrażliwy na zachwianie koniunktury. Szczególnie narażeni są operatorzy opierający swoją działalność na freelancer’ach i firmach z sektora MŚP. Takie umowy często zawierane są na czas nieokreślony, co stwarza klientom możliwość zdecydowanej renegocjacji lub wypowiedzenia umowy.  Duża część firm z tej możliwości korzysta, ponieważ utrzymywanie pustego biura jest nieopłacalne.

W lepszej sytuacji znajdują się więksi operatorzy, którzy mają dostęp do klientów korporacyjnych, z którymi podpisywane są zazwyczaj 12-miesięczne kontrakty. W takim wypadku część z nich zabezpiecza swoje źródło utrzymana, choć wielu operatorów liczy się również z ich utratą. Z drugiej strony firmy, które dotychczas były zorientowane na długie, tradycyjne umowy najmu, zaczęły interesować się ofertami biur elastycznych.

Nasza firma oferuje wynajem powierzchni biurowych w wielu polskich miastach. Sprawdź naszą ofertę biur do wynajęcia lub skontaktuj się z nami! 

Nasi doradcy pomogą Ci znaleźć odpowiednie biuro.
Pomoc doradców jest bezpłatna.

Katarzyna StalmachMilena WęglarzAdriana Binkiewicz

lub zadzwoń

22 101 00 09
Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)

Brookfield Partners sp. z o. o.
Browary Warszawskie, ul. Grzybowska 60
00-844 Warszawa

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie,
XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000360740.
NIP: 1132807119