1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Strategia Google na powrót do biura. Czego możemy nauczyć się od światowego giganta?

Strategia Google na powrót do biura. Czego możemy nauczyć się od światowego giganta?

Strategia Google na powrót do biura. Czego możemy nauczyć się od światowego giganta?

Wiele firm w obecnej sytuacji zastanawia się nad najlepszym modelem pracy dla swojego zespołu. Z tego powodu warto poznać najnowsze plany dotyczące powrotu do pracy w biurze czołowych przedsiębiorstw na świecie. Jedną ze strategii przedstawiła na swoim blogu firma Google. Na czym polegają szczegóły zaproponowanego przez nią modelu pracy hybrydowej i jaki będzie miał on wpływ na przedsiębiorstwo i pracowników?

Strategia firmy Google - dlaczego warto ją śledzić?

Google to firma, która zatrudnia ponad 130 tysięcy pracowników na całym świecie. Znajduje się na czwartym miejscu w rankingu najlepszych pracodawców opracowanym przez magazyn Fortune. Z tego też względu firma ta od wielu lat wyznacza trendy dotyczące pracy w biurze. To właśnie ona przyczyniła się do zmiany tradycyjnych przestrzeni biurowych z szarych, jednakowych pomieszczeń w wielokolorowe przestrzenie, projektowane z myślą o komforcie i potrzebach pracowników. W obecnej sytuacji można więc zakładać, że to, jaką strategię Google przyjmie, również będzie miało wpływ na to, jak będą reagować inne firmy.

Czy jednak małe przedsiębiorstwa także będą mogły wyciągnąć wnioski ze strategii wielkiej korporacji? Doświadczenie pokazuje, że rewolucje Google dotyczące pracy w biurze, oddziaływały zarówno na małe, jak i duże firmy, a dotyczyły takich zmian, jak chociażby porzucenie monotonnego wystroju biura na rzecz przyjaznych wnętrz, często nawiązujących do specyfiki przedsiębiorstwa i spełniających indywidualne potrzeby pracowników. Z tego powodu można zakładać, że rozwiązania jednego z największych pracodawców na świecie nie pozostaną (a przynajmniej nie powinny zostać) zignorowane zarówno przez duże, jak i mniejsze firmy.

Hybrydowy model pracy Google

Nowa strategia firmy została opublikowana na blogu Google w maju 2021 roku. W liście do pracowników CEO Google – Sundar Pichai – skupiał się na korzyściach, jakie przez lata dawała im oraz całemu przedsiębiorstwu praca stacjonarna. Zwrócił również uwagę na fakt, że w miejscach, gdzie firma mogła otworzyć biura i dać ludziom wybór, w jaki sposób chcą pracować, 60% pracowników chciała pracować stacjonarnie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, a wśród nich można wymienić choćby brak poczucia izolacji, bezpośredni kontakt ze współpracownikami czy łatwiejszą do osiągnięcia równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

We wpisie przedstawiona została także strategia, jaką Google chce obrać, gdy sytuacja pandemiczna pozwoli na powrót do pracy stacjonarnej. Model ten możemy określić mianem hybrydowego, łączy on bowiem zarówno elementy pracy stacjonarnej, jak i zdalnej. Główne założenia firmy obejmują:

  • zwiększenie elastyczności czasu pracy;
  • możliwość wyboru miejsca pracy;
  • nowe rozwiązania technologiczne.

 

Przyjęta strategia zakłada, że większość pracowników firmy będzie pracowała stacjonarnie przez trzy dni w tygodniu, a przez pozostałe sama będzie mogła wybrać, czy chce pracować z biura, czy z domu. Niektórzy pracownicy będą mogli zdecydować się także na pracę całkowicie zdalną. Sundar Pichai wskazuje, że już przed pandemią część pracowników miała możliwość wybrania takiego trybu pracy, teraz jednak liczba pracowników zdalnych zdecydowanie wzrośnie.

Częścią strategii jest także wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, które zwiększą elastyczność i usprawnią komunikację osób pracujących zdalnie z tymi, które są obecne w biurze. Za przykład takiego rozwiązania można podać okrągłe pokoje konferencyjne, które wyposażone są w wiele ekranów, mikrofonów oraz kamerę. Dzięki temu każdy pracownik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, będzie mógł na równych prawach brać udział w spotkaniach firmowych. Google mówi także o wyposażeniu swoich biur w specjalne meble, które pozwolą na dostosowanie miejsca pracy do aktualnych potrzeb pracowników.

Zalety hybrydowego modelu pracy według Google

Przede wszystkim warto zauważyć, że hybrydowy model pracy, zaproponowany przez Google, zdecydowanie stawia biuro na pierwszym miejscu. Pomimo tego, że niektórzy pracownicy będą mogli pracować zdalnie, to wciąż około 60% osób trzy dni w tygodniu spędzi w biurze. Po doświadczeniach, jakie dała nam praca zdalna, nie powinno to dziwić. Jak się bowiem okazuje, większość osób preferuje pracę stacjonarną, ponieważ brak kontaktu z pracownikami i poczucie zwiększonej izolacji źle wpływa na ich zdrowie psychiczne. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule: jak praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne pracowników?

Idąc śladem Google, warto zastanowić się, ile czasu w tygodniu naprawdę musimy spędzać w biurze. Zmniejszenie liczby dni, w które pracownik przebywa stacjonarnie w siedzibie firmy, pozwoli na dużo większą elastyczność i wydajność w pracy, a zarazem na wprowadzenie zmian w przestrzeni biurowej, które dostosują ją do indywidualnych potrzeb pracowników. W tym celu należy wyciągnąć wnioski z postępowania Google i zastanowić się nad takim wyposażeniem biura, które pozwala na szybkie przearanżowanie przestrzeni.

Warto też zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań technologicznych, które pozwolą na łatwiejszą komunikację z osobami, które pracują zdalnie. Mimo że przez obostrzenia związane z pandemią już prawie każdy miał styczność ze spotkaniami zdalnymi, to nie zawsze odbywają się one w optymalnych warunkach. Przyjmując rozwiązania podobne do tych, o których mówi Google, mamy pewność, że pracownicy przebywający na home office będą czuli się równie ważni, jak ci, którzy są obecni w biurze.

Praca zdalna po pandemii - kiedy powrót do biura planuje Google?

Mimo tego, że strategia Google została ogłoszona w maju, firma nie zdecydowała się jeszcze na powrót do biura. Podawano już kilka terminów, kiedy pracownicy mieli wrócić do stacjonarnego trybu pracy, ale ze względu na sytuację związaną z koronawirusem nie udało się ich dotrzymać. Z najnowszych informacji dowiadujemy się, że powrót do biur po raz kolejny został odsunięty w czasie. Wszystko wskazuje jednak na to, że kiedy pracownicy Google znów będą mogli pracować stacjonarnie, strategia, o której pisał Sundar Pichai, zostanie wdrożona.

By na bieżąco dowiadywać się, jakie strategie na powrót do biura przyjmują firmy, zapisz się do naszego newslettera. Dzięki temu będziesz informowany o wszystkich ciekawych rozwiązaniach, jakie w dobie panującej pandemii stosują zarówno polskie, jak i zagraniczne przedsiębiorstwa. Sprawdź również naszą ofertę biur do wynajęcia w Warszawie.  

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)