1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Wakacje czynszowe i inne sposoby na obniżenie czynszu efektywnego

Wakacje czynszowe i inne sposoby na obniżenie czynszu efektywnego

Wakacje czynszowe i inne sposoby na obniżenie czynszu efektywnego

Jednym z ważniejszych parametrów komercyjnych, na który patrzą najemcy, jest stawka czynszu za metr kwadratowy powierzchni biurowej. Dosyć nietypowym mechanizmem negocjacji stosowanym na tym rynku nie jest obniżanie stawki czynszu, a proponowanie najemcom wakacji czynszowych. W jaki sposób pomagają one zmniejszyć czynsz efektywny i jak je wynegocjować?

Wakacje czynszowe – czym są i na czym polegają? 

W trakcie negocjacji warunków najmu wiele firm szuka sposobu na obniżenie całkowitych kosztów związanych z użytkowaniem powierzchni biurowej. Warto przed tym zapoznać się z popularnymi sposobami na negocjacje maksymalnie korzystnej oferty. Jednym z często stosowanych rozwiązań, o których możemy usłyszeć, są wakacje czynszowe. Na czym dokładnie polega ta forma rabatu?

Wakacje czynszowe to najprościej mówiąc okres, w którym najemca płaci niższy czynsz lub nie płaci go wcale. Jest to jedna z zachęt, które są stosowane w ofertach najmu biura. Pozwala ona na zmniejszenie czynszu efektywnego, a więc sumy, jaką będziemy musieli zapłacić za biuro przez cały okres jego najmu.

 

Wakacje czynszowe to forma rabatu, która jest oferowana jako zachęta dla najemców – ma ona skłonić do wyboru konkretnego biura. Jest ona ustalana w trakcie negocjacji warunków najmu. Zazwyczaj wakacje czynszowe dotyczą kilku pierwszych miesięcy od wprowadzenia się do nowego biura. Można jednak spotkać również zapisy o wyznaczeniu innych miesięcy w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli dopiero szukasz powierzchni dla swojej firmy, sprawdź nasze biura do wynajęcia w Gdańsku

Korzyści wakacji czynszowych

Największa zaleta dla najemcy jest oczywista – wakacje czynszowe pozwalają obniżyć efektywny czynsz najmu. Przyznawanie wakacji czynszowych jest preferowaną formą przez wynajmujących względem obniżenia wyjściowego czynszu, nawet jeśli wartość efektywnego czynszu byłaby taka sama w obu przypadkach. Dzieje się tak dlatego, że wyceny nieruchomości opierają się głównie na wysokości wyjściowych stawek czynszu, co przekłada się na wyższe ceny w momencie sprzedaży całego, wynajętego biurowca. 

Dodatki na wykończenie powierzchni

Wybór nowej powierzchni biurowej w przypadku większości firm generuje znacznie więcej kosztów niż tylko opłaty związane z czynszem stałym. Często zmiana lokalizacji i tworzenie nowej siedziby przez firmę wiąże się także z dodatkowymi wydatkami potrzebnymi do wykończenia powierzchni biurowej zgodnie z potrzebami przyszłego najemcy. Jeśli rozglądasz się za nowym biurem, sprawdź naszą ofertę biur do wynajęcia w Gdyni.

Większość przedsiębiorstw ma swoje indywidualne wymagania względem powierzchni do pracy, jak na przykład spójność z filozofią firmy i identyfikacją wizualną marki, dlatego proces dostosowania do nich nowego biura najczęściej zaczyna się od niezbędnych zmian aranżacyjnych, które odmienią wygląd lokalu. Te zmiany natomiast rodzą kolejne wydatki, które mogą zostać jednak znacznie obniżone specjalnym dodatkiem na wykończenie powierzchni. Jest to jedna z zachęt stosowana przez wynajmujących podczas negocjacji warunków najmu. Podobnie jak w przypadku wakacji czynszowych, takie rozwiązanie również sprzyja obu stronom umowy. Najemcy zostają częściowo lub całościowo odciążeni z wydatków związanych z adaptacją nowego wnętrza, a wynajmujący wliczają te koszty w stawkę czynszu.

Gratisy i dodatkowe usługi obniżające czynsz

W ramach negocjacji warunków umowy najmu powierzchni biurowej wynajmujący mogą zaoferować najemcom także bardzo korzystne dodatkowe usługi lub gratisy. Zapisy w umowie najmu mogą dotyczyć zarówno zniżek, jak i całkowitego zwolnienia z niektórych dodatkowych opłat, na przykład za korzystanie z miejsc parkingowych. Kolejnym sposobem na przyciągnięcie nowych najemców jest zaoferowanie w ramach umowy miejsca na reklamę lub logo dla ich firmy. Skorzystaj z naszej oferty biur do wynajęcia w Katowicach.

Warto uwzględnić także możliwość renegocjacji umowy z uwagi na epidemię koronawirusa. O ile wynegocjowanie zmniejszenia stawki czynszu bazowego może okazać się niemożliwe, tak otrzymanie wakacji czynszowych jest dużo bardziej prawdopodobne. Więcej na temat przeczytasz w naszym artykule o zmianie warunków najmu z powodu pandemii.

Należy zatem pamiętać, że przy negocjacji warunków umowy najmu możemy postarać się o wiele dodatkowych zniżek, które znacznie obniżą właściwą kwotę czynszu i użytkowania budynku biurowego. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w wyborze nowej lokalizacji dla swojej firmy, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy wynegocjują najkorzystniejsze warunki umowy.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)