1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Open space, biuro hybrydowe, a może tradycyjne pokoje?

Open space, biuro hybrydowe, a może tradycyjne pokoje?

Open space, biuro hybrydowe, a może tradycyjne pokoje?

Pandemia koronawirusa wymusiła konieczność zmiany myślenia o pracy w biurze. Chociaż najpopularniejszymi rozwiązaniami nadal pozostają przestrzenie open space i tradycyjne biura z podziałem na pokoje, firmy coraz chętniej zwracają się jednak ku biurom hybrydowym, które łączą zalety obu tych rozwiązań i pozwalają na łatwiejsze dostosowywanie się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Analiza wad i zalet poszczególnych rozwiązań pozwoli na wybór typu aranżacji, który najlepiej sprawdzi się w przypadku różnych działalności.

Open space – co to właściwie oznacza?

Najpopularniejszym rozwiązaniem, którego historia sięga końca XIX wieku, jest biuro open space. Ten typ aranżacji zakłada stworzenie w jednym dużym pomieszczeniu przestrzeni biurowej, w której pracują wszyscy pracownicy. To rozwiązanie architektoniczne zrodziło się z konieczności optymalnego zagospodarowania powierzchni tak, by małe biurowce zmieściły jak największą liczbę pracowników. W klasycznych open spece’ach nie istniał podział na pomieszczenia, nie było też ścianek działowych – całe biuro było przeznaczone na stanowiska pracy.

Zalety biura open space

Pierwszą zaletą, która stanowiła jednocześnie powód powstania biur open space, jest oszczędność. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie dużo większej liczby stanowisk pracy, niż byłoby to możliwe w innych typach aranżacji powierzchni biurowych. Kolejną korzyścią wynikającą z otwartej przestrzeni jest dużo lepsza komunikacja z pozostałymi pracownikami biura – dzięki brakowi ścian dzielących biuro, pracownicy mogą podejść do innego działu bez konieczności wychodzenia z pomieszczenia. Ciągła obecność wszystkich pracowników w jednym pomieszczeniu na powierzchni typu open space sprzyja także „burzom mózgów”. Ten typ przestrzeni do pracy znaleźć można między innymi w biurowcu Alchemia.

Open space – jakie ma wady?

Nie da się jednak ukryć, że otwarta przestrzeń biurowa nie jest rozwiązaniem idealnym. Coraz częściej zwraca się uwagę na niedogodności wynikające z pracy w klasycznych open space’ach, w których nie ma żadnych ścianek dzielących przestrzeń, a wszystkie stanowiska znajdują się bardzo blisko siebie. Pracownicy takich powierzchni narzekają na brak prywatności i wynikający z tego duży stres. Kolejną wadą tego rozwiązania jest hałas, który często zmniejsza efektywność pracy. 

Optymalizacja przestrzeni open space

Otwarty typ aranżacji przestrzeni biurowej nadal jest bardzo chętnie wykorzystywany, wprowadzane są jednak pewne modyfikacje, które pozwalają wykorzystać wszystkie zalety biur open space, jednocześnie unikając płynących z nich zagrożeń. Nowe projekty przestrzeni zakładają umieszczenie większych biurek, a także zmniejszenie ich zagęszczenia, co poprawia komfort pracy. Przestrzeń coraz częściej jest dzielona na mniejsze części, które zwiększają poczucie prywatności. Dodatkowo pojawiają się strefy przeznaczone do odpoczynku, w których można porozmawiać z innymi pracownikami. Rozwiązanie to poprawia koncentrację i pozwala na oddzielenie kontaktów towarzyskich od zawodowych. Sprawdź naszą ofertę biur w Krakowie.

Tradycyjne biuro, czyli pokoje i gabinety

Tradycyjnie zaaranżowane biuro wydaje się być odpowiedzią na problemy open space’ów. Jest to klasyczne rozwiązanie, które przez lata było bardzo chętnie wykorzystywane. W tym stylu aranżacji wykorzystuje się pokoje i gabinety przeznaczone dla jednej osoby lub małego zespołu. Takie biura są zazwyczaj większe i chętnie decydują się na nie firmy, które posiadają wiele różnych działów.

Zalety rozwiązania tradycyjnego

Tradycyjne biuro ze względu na większą prywatność i znacznie mniejszy poziom hałasu lepiej odpowie na potrzeby osób, których praca wymaga większego skupienia. Brak konieczności ciągłego przebywania ze wszystkimi pracownikami biura znacznie obniża także poziom stresu. W większości przypadków powierzchnia przypadająca na jednego pracownika w tradycyjnym biurze jest większa niż w przypadku biur open space, co sprawia, że przestrzenie takie są lepiej dostosowane do związanych z pandemią restrykcji.

Wady biura podzielonego na pokoje

Powodem, dla którego wiele firm nie decyduje się na tradycyjny podział na gabinety, są wysokie koszty. Ten typ aranżacji związany jest bowiem z koniecznością najmu dużo większej przestrzeni. Wadą tego rozwiązania jest także trudniejszy niż w przypadku biur open space przepływ informacji. Dodatkowo prywatne gabinety nie pozwalają na interakcje z innymi pracownikami, co może być powodem utraty motywacji do pracy.
 

Czym jest biuro hybrydowe?

Rozwiązaniem, które łączy elementy obecne w open space’ach i biurach tradycyjnych, jest biuro hybrydowe. Ten sposób aranżacji przestrzeni biurowej zakłada stworzenie zarówno otwartych stref przeznaczonych do pracy, jak i części do relaksu i wymiany pomysłów z innymi członkami zespołu. Przestrzenie te są często bardzo zróżnicowane, co pozwala na dopasowanie biura do indywidualnych potrzeb pracownika. Mogą być tam obecne także specjalne pokoje przeznaczone do spotkań z klientami czy wyciszone pomieszczenia do rozmów telefonicznych. Przykładem takiego biura jest przestrzeń w szczecińskim biurowcu Aloha.

Zalety biura hybrydowego

Biuro hybrydowe łączy w sobie zalety przestrzeni open space i tradycyjnych biur dzielonych na pokoje. Dobrze zaaranżowana powierzchnia gwarantuje łatwą komunikację między pracownikami, pozwala im jednak przy tym na większe poczucie prywatności. Zredukowanie hałasu, które jest możliwe dzięki zastosowaniu ścian dzielących biuro, pozytywnie wpływa na koncentrację pracowników i podnosi ich produktywność. Dodatkowo dzięki dużej różnorodności dostępnych przestrzeni, każdy pracownik znajdzie miejsce, które będzie najlepiej dostosowane do jego potrzeb. Pozwoli to na redukcję stresu i zwiększenie kreatywności. Co również ważne, biura hybrydowe dają często możliwość elastycznego przearanżowania przestrzeni i dopasowania jej do aktualnych potrzeb. Takie rozwiązania znajdują się między innymi w biurowcu O3 Business Campus.

Wady biur hybrydowych

Jak każde wcześniej opisane rozwiązanie, biura hybrydowe posiadają też swoje wady. Ze względu na konieczność wynajęcia większej powierzchni, koszty utrzymania takiej przestrzeni są wyższe niż w przypadku open space’ów. Co ciekawe zagrożeniem może być także zbyt duża wygoda i różnorodność, która rozprasza pracowników i zmniejsza ich produktywność. Niektóre osoby pracujące w biurach hybrydowych mówią także o trudnościach w oddzieleniu czasu pracy od odpoczynku, co wynika ze zbyt wielu przestrzeni przeznaczonych do relaksu. Można jednak zauważyć, że nie jest to problem biur hybrydowych samych w sobie, a jedynie tych przestrzeni, które zostały niepoprawnie zaaranżowane.

Open space, klasyczne biuro czy hybryda – które rozwiązanie wybrać?

Każde z wyżej opisanych rozwiązań posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Przestrzenie open space na pewno będą najbardziej oszczędnym rozwiązaniem, które dodatkowo zapewni dobry przepływ informacji w biurze. Będzie to także świetne rozwiązanie dla wszystkich pracowników, którzy czerpią motywację z ciągłego przebywania wśród innych osób. Tradycyjne biura z podziałem na pokoje będą natomiast przeznaczone dla wszystkich tych, którzy cenią sobie prywatność i potrzebują maksymalnej koncentracji, by osiągnąć najwyższą produktywność. Biura hybrydowe to natomiast nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w przypadku zespołów składających się ze zróżnicowanych pod względem charakteru pracowników, pozwoli każdemu na pracę w najbardziej przyjaznym dla niego środowisku. Przy wyborze trzeba więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz styl pracy. W poszukiwaniu idealnego biura pomoże nasz zespół ekspertów, który doskonale wie, jaki typ aranżacji przestrzeni biurowej będzie najbardziej optymalny dla konkretnego typu działalności. Sprawdź nasze biura i skontaktuj się z naszymi doradcami.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych doradców?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)