1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Informacje z rynku biurowego

Informacje z rynku biurowego

Konstrukcja budynku Swobodna SPOT wychodzi spod ziemi

Konstrukcja budynku Swobodna SPOT wychodzi spod ziemi

Biurowiec Swobodna SPOT w centrum Wrocławia, który będzie miał 11 pięter, powita pierwszych najemców za rok. Inwestycja Echo Investment przy ulicy Swobodnej 60 postępuje zgodnie z planem. Konstrukcja budynku rośnie w górę – co 3 tygodnie przybywa jedno piętro, a w ciągu pół roku budynek osiągnie docelową wysokość. Zakończono budowę podziemnej części pierwszego budynku kompleksu, który łącznie będzie obejmował dwa biurowce o powierzchni 42,8 tys. m² oraz zielony pasaż miejski. Projekt został stworzony przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Obecnie trwają prace wykończeniowe i instalacyjne, a w parterach budynków znajdą się restauracja, kawiarnia, infrastruktura dla rowerzystów oraz przestrzenie do nieformalnych spotkań. Realizację parteru zakończono, a obecnie wykonywana jest konstrukcja drugiego piętra. Latem planowane jest rozpoczęcie montażu pierwszych szklanych paneli elewacyjnych. Symboliczna wiecha, oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego, zawiśnie na pierwszym etapie Swobodna SPOT w styczniu 2025 r. Biurowce Swobodna SPOT uzyskają certyfikację BREEAM na poziomie Excellent, dzięki zastosowaniu rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa. Energooszczędne technologie, takie jak częściowe zasilanie zieloną energią czy wykorzystanie wody szarej do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet, będą przyjazne dla klimatu. Użytkownicy budynku będą mieli do dyspozycji stacje do ładowania aut elektrycznych oraz stojaki i szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Echo Investment dba o optymalne gospodarowanie energią i wodą oraz monitoring odpadów budowlanych już na etapie realizacji.

Sieć Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni otworzyła piekarnię w samym sercu Łodzi

Sieć Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni otworzyła piekarnię w samym sercu Łodzi

Sieć Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni otworzyła nową piekarnię w budynku Ogrodowa 8 Office należącym do firmy Warimpex, w samym sercu Łodzi. Ogrodowa 8 Office to nowoczesny budynek biurowy położony przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej, blisko ulicy Piotrkowskiej i centrum Manufaktura. Od początku wakacji mieszkańcy Łodzi mogą korzystać z szerokiego menu nowego lokalu, który oferuje zdrowe pieczywo, takie jak chleby, bagietki, kanapki, przekąski słodkie i słone, a także kawę i napoje chłodzące. Lokal o powierzchni 90 m² znajduje się na parterze biurowca przy Ogrodowej 8, naprzeciwko parku Staromiejskiego. W ciepłym, nowoczesnym wnętrzu, wśród zapachu świeżego pieczywa, można zjeść śniadanie lub lunch i wypić kawę. Nowo otwarta piekarnio-kawiarnia to drugi lokal sieci Gorąco Polecam. Smaki z Piekarni w Łodzi. Marka słynie z wysokiej jakości tradycyjnego pieczywa pieczonego na zakwasie, kanapek i słodkich wypieków. W menu znajdują się także kawa, ciepłe napoje, soki i smoothies. Budynek Ogrodowa 8 Office oferuje ponad 28 tys. m² powierzchni, głównie biurowej, a na parterze mieszczą się liczne punkty usługowe i handlowe, takie jak salon fryzjerski i kosmetyczny, centrum medyczne, gabinet stomatologiczny, oddziały banków oraz galeria sztuki Pop Up. Łódzki biurowiec łączy estetyczne walory architektury z funkcjonalnymi rozwiązaniami przestrzennymi najwyższej jakości. Jego wysoki standard, przyjazność dla środowiska oraz rozwiązania wspierające zdrowie użytkowników potwierdzają certyfikaty WELL Health & Safety Rating oraz BREEAM In-Use na poziomie „Excellent”. Najemcy mogą korzystać z tarasów i balkonów, szatni i pryszniców dla rowerzystów oraz ładowarek dla samochodów elektrycznych w podziemnym garażu.

Sollers Consulting w Browarze Lubicz

Sollers Consulting w Browarze Lubicz

Firma z sektora IT przeniosła swoje regionalne biuro w Krakowie do nowej lokalizacji. Oddział międzynarodowej firmy wynajął powierzchnię w wielofunkcyjnym kompleksie Browaru Lubicz, zajmując ponad 1,200 m² w budynku G. Firma Sollers Consulting, specjalizująca się w usługach IT i doradztwie biznesowym, szczególnie dla branży ubezpieczeniowej, wybrała tę lokalizację ze względu na jej centralne położenie. Kompleks znajduje się w sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego, blisko strategicznych punktów miasta, takich jak Rondo Mogilskie i Rynek Główny. Browar Lubicz to inwestycja o funkcjach mieszanych (mixed-use), która łączy elementy tradycyjnej architektury dawnego browaru z nowoczesnym budownictwem.

Fimedica nowym najemcą budynku LIXA D

Fimedica nowym najemcą budynku LIXA D

Grono najemców LIXA City Gardens powiększyło się o kolejną firmę – klinikę medyczną Fimedica, która wynajęła 360 m² powierzchni na parterze budynku LIXA D. Projekt LIXA, zlokalizowany w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie, oferuje nie tylko najwyższej jakości powierzchnie biurowe, ale także przestrzeń z klimatycznymi kawiarniami i restauracjami oraz usługami wysokiej jakości w ramach LIXA City Gardens. Na 4000 m² nowoczesnej powierzchni w parterach poszczególnych budynków powstają liczne lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne. Centrum Fimedica zajmie 360 m² na parterze budynku LIXA D. Klinika Fimedica, z wysoko wyspecjalizowanym zespołem lekarzy, oferuje szerokie kompetencje i doświadczenie w leczeniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Specjalizuje się w ortopedii, medycynie sportowej, neurologii, neurochirurgii, reumatologii, gastrologii, endokrynologii, chirurgii naczyniowej, proktologii oraz fizjoterapii, osteopatii i masażu. Komercjalizacja projektu dobiega końca, a wśród najemców, oprócz Fimedica, znajdują się m.in. restauracje Rico, KURA i Street, Ramenownia, Szum, Gorąco Polecam oraz Batida. LIXA City Gardens to także showroomy Aluprof, Unique Work, ISKU, VisionCube oraz nowoczesny salon AGD. Dodatkowo, znajdzie się tam salon kosmetyczny Luna Skin. Otwarcie całego kompleksu LIXA City Gardens zaplanowano na przełom 2024/2025 roku.

Nowe lobby w kompleksie biurowym w centrum stolicy

Nowe lobby w kompleksie biurowym w centrum stolicy

Biurowce Lumen i Skylight, oferujące łącznie ponad 45 000 mkw. powierzchni, przeszły metamorfozę lobby, stając się jednymi z najbardziej prestiżowych budynków w Warszawie. Projektanci z działu Workplaces Globalworth Poland oraz architekci ze studia MIXD skupili się na wykorzystaniu atutów wnętrza i stworzeniu przestrzeni, która wizualnie nawiązuje do nazw budynków Skylight i Lumen. Koncepcja architektoniczna obejmowała kilka kluczowych elementów: ciepłe, komfortowe oświetlenie, naturalne materiały takie jak granity i wapienie, nowy design oraz strefy spotkań i odpoczynku dla najemców i gości. Recepcje zostały przearanżowane w funkcjonalne części wspólne przeznaczone do spotkań i obsługi gości. Nowe lobby wyposażono w ergonomiczne meble, dużo zieleni oraz elementy wykończeniowe i dekoracyjne, które podkreślają minimalistyczny i elegancki charakter wnętrz. Zmiany objęły również zewnętrzną część budynku, gdzie wymieniono drzwi na obrotowe i zaktualizowano identyfikację wizualną. Wejścia do budynków zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Skylight i Lumen to jedne z najbardziej znanych i prestiżowych biurowców w Warszawie, oferujące komfortowe powierzchnie spełniające potrzeby najbardziej wymagających firm. Najemcy cenią ich lokalizację w ścisłym centrum miasta oraz bezpośrednie sąsiedztwo galerii handlowej Złote Tarasy. Oba budynki znalazły się w portfelu Globalworth w 2018 roku. Kompleks Skylight & Lumen został zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, posiada certyfikaty BREEAM na poziomie „Excellent” oraz WELL Health & Safety 2022. Łącznie oferuje ponad 49 000 mkw. komfortowej powierzchni biurowej. Doskonała lokalizacja w samym sercu Centralnego Obszaru Biznesu gwarantuje bliskość komunikacji miejskiej, dworca Warszawa Centralna oraz bogatej bazy biznesowej, hotelowej, rozrywkowej i kulturalnej.

Pierwszy najemca The Form rozpocznie działalność w styczniu 2025 r.

Pierwszy najemca The Form rozpocznie działalność w styczniu 2025 r.

Flagowy projekt Lincoln Property Company w Polsce, biurowiec The Form, otrzymał globalne certyfikaty WiredScore i SmartScore na poziomie Platinum, przyznawane najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkom na świecie. Biurowiec jest w zaawansowanej fazie budowy, a jego oddanie do użytkowania planowane jest na grudzień 2024 roku. Pierwszy najemca rozpocznie działalność w styczniu 2025 roku. The Form, budynek o powierzchni blisko 31 tys. mkw., powstaje u zbiegu ulic Pańskiej i Miedzianej na warszawskiej Woli. Projekt ten cechuje się światowej jakości infrastrukturą cyfrową i inteligentnymi rozwiązaniami dla użytkowników. Uzyskanie certyfikatów WiredScore i SmartScore na poziomie Platinum potwierdza, że The Form spełnia najwyższe globalne standardy dotyczące infrastruktury teletechnicznej i zaawansowania technologicznego. The Form będzie najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie obiektem biurowym w Warszawie i Polsce. Jako pierwszy budynek biurowy w kraju, zaoferuje on najbardziej zaawansowaną na rynku platformę dla najemców w ramach strategii smart building. Rozwiązanie firmy Smart Spaces, dostępne poprzez aplikację mobilną i webową, dostarczy zintegrowanych danych i doświadczeń dla użytkowników.

ZUS z nową siedzibą w krakowskim biurowcu

ZUS z nową siedzibą w krakowskim biurowcu

Park biznesowy Bonarka for Business zyskał nowego najemcę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał umowę najmu na 2,4 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynku D. ZUS obecnie pełni funkcję głównego organu państwowego systemu ubezpieczeń. Kompleks biurowy Bonarka for Business (B4B) składa się z ośmiu budynków klasy A, oferujących łącznie 75 tys. mkw. powierzchni najmu. W 2022 roku firma Revetas Capital zainwestowała w stworzenie nowego udogodnienia dla pracowników – „B4B Oasis”. Ta przestrzeń zielona o powierzchni 5 820 mkw., wybudowana na planie amfiteatru, została zaprojektowana jako innowacyjne miejsce do pracy, spotkań i relaksu.

Warszawski T-Mobile Office Park z nową przestrzenią dla pracowników

Warszawski T-Mobile Office Park z nową przestrzenią dla pracowników

Najemcy kompleksu przy ulicy Marynarskiej 12 mogą już korzystać z nowej siłowni i sali ćwiczeń. Nowoczesna strefa fitness obejmuje m.in. strefę cardio, wolnych ciężarów, salę do jogi oraz zajęć grupowych. AFI Europe, właściciel i zarządca T-Mobile Office Park, modernizuje przestrzeń biurowca na warszawskim Mokotowie. Pracownicy firm działających w kompleksie mają bezpłatny dostęp do nowej strefy fitness. Za aranżację przestrzeni odpowiada pracownia architektoniczna A+D. Wkrótce otoczenie budynku przy Marynarskiej 12 zostanie wzbogacone o nowe udogodnienia, w tym strefę relaksu przy kantynie oraz zielony pawilon na dziedzińcu. Za około pół roku zakończy się przebudowa ulicy Suwak, co dodatkowo usprawni dojazd do biurowca. Odświeżone zostaną również części wspólne przy kantynie, zyskując nowe meble i oświetlenie. Na dziedzińcu przed budynkiem planowana jest nowa zielona strefa do odpoczynku, z otwartym pawilonem obsadzonym roślinami, służącym jako miejsce nieformalnych spotkań oraz relaksu na świeżym powietrzu. T-Mobile Office Park to kompleks biurowy na warszawskim Mokotowie, należący do AFI Europe. Siedmiopiętrowy budynek oferuje łącznie 40 tys. mkw. wysokiej klasy powierzchni biurowej i posiada certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie Excellent, świadczący o niskim zużyciu energii i wody. Na miejscu znajduje się także kawiarnia Costa Coffee oraz popularna kantyna Food Market. Kompleks jest dogodnie zlokalizowany w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej i stacji kolejowej PKP "Warszawa Służewiec", co ułatwia dojazd z każdej dzielnicy Warszawy. Najemcy mają do dyspozycji 1400 podziemnych miejsc parkingowych. W zasięgu krótkiego spaceru znajduje się również galeria handlowa Westfield Mokotów.

Nowi najemcy w Gdański Business Center

Nowi najemcy w Gdański Business Center

Nowym najemcą kompleksu Gdański Business Center zostało wydawnictwo Story House Egmont, będące częścią skandynawskiej grupy medialnej. Obecnie jest jednym z największych w kraju wydawców czasopism, komiksów oraz gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Polski oddział powstał w 1990 roku. Story House Egmont wynajmie 925 mkw. powierzchni biurowej od 1 sierpnia 2024 roku. Kolejnym nowym najemcą jest Aviva Service Excellence Centre, działający w Polsce od 13 lat i oferujący usługi eksperckie w zakresie aktuariatu, IT, data science, CISO, finansów oraz ryzyka. Gdański Business Center to nowoczesny kompleks czterech budynków biurowych klasy A, zlokalizowany w centrum Warszawy, należący do portfolio Savills Investment Management. Kompleks oferuje łącznie 101 000 mkw. powierzchni i powstał w dwóch fazach: w 2014 i 2016 roku. Poza przestrzeniami biurowymi, na terenie kompleksu znajdują się kawiarnia, salon kosmetyczny, przedszkole, centra medyczne, klub fitness Zdrofit oraz ogólnodostępny dziedziniec z zielenią i małą architekturą. Gdański Business Center oferuje 1379 miejsc parkingowych podziemnych i 76 naziemnych, a także infrastrukturę dla rowerzystów, w tym 416 stojaków rowerowych, szatnie i prysznice. Wśród kluczowych najemców parku biurowego znajdują się Allianz, KPMG, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Provident, Philip Morris, Euronet, Nielsen i Dell.

Biurowiec w Szczecinie sprzedany

Biurowiec w Szczecinie sprzedany

SCPI Transitions Europe, zarządzany przez Arkéa Real Estate Investment Management, zakupił w pełni wynajęty biurowiec Lastadia Office od Greenstone Asset Management. Biurowiec znajduje się na wyspie przy zachodnim brzegu Odry w Szczecinie. To kolejna transakcja na regionalnych rynkach biurowych z udziałem Greenstone, funduszu specjalizującego się w inwestycjach private equity. Na początku czerwca Greenstone poinformował o zakupie budynku biurowego Format w Gdańsku. Szczecin charakteryzuje się obecnie najniższym poziomem pustostanów spośród głównych rynków biurowych w Polsce. Jest to wynik stabilnego popytu przy ograniczonej podaży, co może motywować fundusze nieruchomościowe do inwestowania w tym regionie.