1. Biura do wynajęcia - Officelist
  2. Blog
  3. Nowoczesne biuro – czyli jakie? 6 cech idealnej przestrzeni do pracy

Nowoczesne biuro – czyli jakie? 6 cech idealnej przestrzeni do pracy

Nowoczesne biuro – czyli jakie? 6 cech idealnej przestrzeni do pracy

Nowoczesne i profesjonalne biuro jest nieodłącznym elementem budowania wizerunku firmy. Nowe rozwiązania technologiczne i wyposażenie biura nie tylko podniosą produktywność pracowników, ale także pozytywnie wpłyną na rozpoznawalność marki. Czym charakteryzuje się nowoczesne biuro i jak je urządzić?

Czym wyróżnia się nowoczesna przestrzeń biurowa?

Wiele osób, myśląc o nowoczesnym biurze, ma przed oczami obraz przestrzeni pełnej designerskich mebli, zaaranżowanej zgodnie z zasadami jednej z popularnych stylistyk. Owszem, wiele biur, które możemy określić mianem nowoczesnych, posiada ciekawe rozwiązania stylistyczne, jednak nie to przesądza o ich nowoczesności.

Obecnie coraz więcej pracowników, myśląc o zmianie miejsca pracy, traktuje wystrój biura, w którym będzie pracować, jako istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji. Dlatego tak ważne jest, by było ono nie tylko przyjemne dla oka, ale także posiadało wyposażenie, które podniesie komfort pracy. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania są odpowiedzią na nowe potrzeby, które pojawiły się w związku z pandemią koronawirusa. Kiedy zastanawiamy się jak urządzić biuro, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Odpowiedni rozkład pomieszczeń podstawą nowoczesnego biura

Podstawą dobrze urządzonego biura, od której zawsze powinniśmy zaczynać myślenie o projekcie, jest dobranie rozkładu pomieszczeń, który będzie odpowiadał specyfice prowadzonej działalności. Obecnie najczęściej wybierane są przestrzenie typu open space oraz tradycyjne powierzchnie z podziałem na gabinety. Coraz więcej firm decyduje się jednak na biuro łączące cechy obu tych rozwiązań. Więcej o optymalnym doborze układu pomieszczeń przeczytasz w artykule Open space, tradycyjne pokoje, a może biuro hybrydowe?

Elastyczność – nowa ważna potrzeba

Pandemia koronawirusa wymusiła na firmach potrzebę wprowadzenia wielu zmian. Wynikające z niej obostrzenia spowodowały konieczność zmniejszenia liczby osób przebywających w pomieszczeniach, przez co część pracowników musiała przejść na zdalny tryb pracy. Sprawiło to, że elastyczność stała się jedną z najważniejszych cech nowoczesnego biura. Bardzo istotny stał się wybór mebli, które dają możliwość szybkiego przearanżowania przestrzeni biurowej i dopasowania jej do aktualnych potrzeb. Na znaczeniu zyskały także hot deski, czyli biurka nieprzypisane do jednego pracownika, które pozwalają na łatwiejsze dostosowanie liczby stanowisk pracy do zapotrzebowania. Interesuje Cię nowoczesna przestrzeń biurowa? Sprawdź naszą ofertę biur do wynajęcia w Warszawie.

Sala konferencyjna - jak ją zaprojektować?

Bez względu na to, jaki układ pomieszczeń wybierzemy, w nowoczesnym biurze musi znaleźć się odpowiednio urządzona sala konferencyjna. Konieczne jest wyposażenie jej w projektor, który znacznie ułatwi prowadzenie spotkań. Ważne jest także dobranie mebli, które zapewnią wystarczającą przestrzeń i umożliwią łatwe podłączenie urządzeń multimedialnych. Ze względu na to, że wiele osób pracuje zdalnie, niezbędne jest też przystosowanie sal konferencyjnych tak, by zapewnić możliwość uczestnictwa w spotkaniach również osobom, które nie przebywają fizycznie w biurze.

Z pomocą przyjdą tu nowoczesne technologie multimedialne. O ile sale konferencyjne są obecne w wielu tradycyjnych biurach, w nowoczesnych przestrzeniach pojawiają się także mniej typowe pomieszczenia. Firmy coraz częściej decydują się na wygłuszone budki telefoniczne oraz pomieszczenia przeznaczone do udziału w wideokonferencjach. Takie rozwiązania zastosowano między innymi w jednym z biur w gdańskim biurowcu Olivia Business Centre.

Zdrowy tryb życia nie tylko po pracy, ale i w biurze

Zdrowy tryb życia, którego nieodłącznym elementem jest ruch, stał się bardzo istotny dla wielu osób. Praca w jednej pozycji przez wiele godzin może nie być najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla zdrowia pracowników. W nowoczesnych biurach często pojawiają się strefy, w których można aktywnie odpocząć na przykład ćwicząc na worku bokserskim. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także biurka do pracy na stojąco, czy też rowerowe stanowiska pracy – biurka, które umożliwiają pracę podczas jazdy na rowerze stacjonarnym. Takie rozwiązania zastosowano między innymi w biurze Brain Embassy w warszawskim biurowcu Adgar Park West.

Funkcjonalna przestrzeń socjalna

Wszystko wskazuje na to, że skończyły się już czasy, w których pracownicy mają w miejscu pracy dostęp jedynie do swojego biurka. W nowoczesnych biurach duże znaczenie ma zapewnienie ludziom miejsc, w których mogą odpocząć, zainspirować się do dalszej pracy oraz porozmawiać z innymi pracownikami. Szczególnie to ostatnie jest ważne dla wielu osób, które długie miesiące spędziły w domowym biurze, bez możliwości bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami.

Przestrzeń taka może być zarówno specjalnym pokojem, w którym znajdują się wygodne kanapy i pufy, pomieszczeniem pełnym roślinności, czy też aneksem kuchennym z dużym stołem, który pozwoli na wspólne spożywanie posiłków i rozmowę przy kawie. Wybór uwarunkowany jest osobistymi preferencjami pracowników, należy jednak pamiętać, jak ważne jest zapewnienie im miejsca będącego odpowiedzią na potrzeby socjalizacyjne.

Nowoczesne wyposażenie ułatwiające relaks

Niektórzy pracownicy będą potrzebować również pomieszczeń, które pozwolą na odpoczynek w ciszy. Najlepszym rozwiązaniem dla nich są strefy ciszy, które pozwalają odpocząć w wygodnym fotelu, na kanapie czy też na hamaku. Takie udogodnienia zastosowano między innymi w biurze Droids On Roids. Odpowiedzią na jeszcze inne wymagania są służące relaksowi pokoje, w których znajduje się konsola, stół do piłkarzyków lub tarcza do rzutek. Sprawdź nowoczesne biura do wynajęcia w Gdańsku.

Jak urządzić nowoczesne biuro?

Ostatnią rzeczą, która wpływa na nowoczesność bura jest wybór odpowiedniej stylistyki. Często stosowanym rozwiązaniem, które sprawdzi się w wielu przypadkach, jest urządzenie biura w duchu minimalizmu, który zakłada ograniczenie rozpraszających elementów i wybór neutralnej kolorystyki. Wiele firm decyduje się także na industrialne wnętrza, które podkreślają urbanistyczny charakter przestrzeni biurowej. Jeszcze innym pomysłem jest aranżacja biura w taki sposób, by odwoływało się ono do identyfikacji wizualnej firmy, jak w przypadku ING w warszawskiej Elektrowni Powiśle. Rozwiązanie to może nie tylko pobudzać kreatywność, ale także zaciekawiać osoby z poza firmy, które odwiedzają jej siedzibę.

Przestrzenie takie obecne są na przykład w biurze Totalmoney.pl Office, o którym pisaliśmy na naszym blogu. Takie wnętrza na pewno zapadną w pamięć i pozytywnie wpłyną na rozpoznawalność marki. Należy jednak pamiętać, że w kwestii aranżacji nowoczesnego biura rozwiązania wizualne są drugorzędne, a najważniejszy jest odpowiedni dobór wyposażenia, który poprawi komfort pracy i satysfakcję pracowników.

Jesteś zainteresowany ofertą wynajmu biura? Nasi doradcy pomogą.

Na pytania odpowiadamy błyskawicznie ⚡⚡⚡ Nie wysyłamy spamu.

Informacja o polityce bezpieczeństwa danych osobowych na stronie officelist.pl. Więcej »

Dlaczego warto skorzystać z pomocy naszych konsultantów?
Katarzyna Stalmach
Jakub Sarzyński
Adriana Binkiewicz
Filip Kościkiewicz
  • koordynacja i przyspieszenie procesu najmu biura
  • eksperckie wsparcie dzięki wieloletniej znajomości rynku
  • pomoc w negocjacjach
  • aranżowanie dla Ciebie prezentacji przestrzeni i spotkań
  • pomoc w kwestiach technicznych
TFI Skarbiec
New Balance
Shoplo
Hard Rock Cafe
Grand Parade (part of William Hill)